W ósmym miesiącu ciąży szybkość przyrostu wagi płodu oraz matki ulega zmniejszeniu. Dziecko znajdujące się w brzuchu matki waży od 1800 do 2200 g i ma ok. 33 cm długości od szczytu głowy do tyłka.
Na tym etapie ciąży znaczna część przyrostu dziecka na wadze jest związana z powstaniem podściółki tłuszczowej pod jego skórą. Podściółka ta powoduje wygładzenie fałdów skórnych. Rączki i nóżki ulegają zaokrągleniu. matowoczerwona skóra nabiera odcienia różowego. Gdyby doszło do porodu, nagromadzony tłuszcz byłby pomocny w utrzymaniu temperatury ciała wcześniaka.
Dziecku urodzonemu w ósmym miesiącu oddychanie sprawiało by wciąż jeszcze trudności. Przyczyną ich było by jednak nie tyle niedostateczny rozwój ośrodków oddechowych w mózgu, ile pęcherzyków płucnych. Muszą one być odpowiednio przekształcone, aby mogły wypełniać się powietrzem i służyć wymianie tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy powietrzem i krwią. Ośmiomiesięcznym wcześniakom trzeba podawać tlen, aby zabezpieczyć przeżycie.
W tym okresie są więc dwa podstawowe problemy dzieci urodzonych przedwcześnie: oddychanie oraz utrzymanie właściwej temperatury ciała. Ośmiomiesięczny wcześniak jest również bardziej podatny na wszelkie zakażenia, nie uzyskał jeszcze od matki wszystkich substancji obronnych, które wyzwalają u noworodka czasową odporność organizmu.
Pomijając to, co napisano wyżej, niewiele jest różnic między 8-miesięcznym płodem a noworodkiem.