Drugi miesiąc ciąży zaczyna się pięć tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to moment moment, w którym kobieta robiąc badanie ginekologiczne lub specjalny test ciążowy dowiaduje się, że rozwija się w niej nowe życie.
Tak jak opisano w dziale Pierwsze dni po poczęciu, zapłodniona komórka jajowa ulegała kolejnym przekształceniom i zagnieździła się w ściance macicy.
Siódmego dnia po zagnieżdżeniu, zarodek wyglądający do tej pory jak kuleczka ulega pofałdowaniu tworząc kilka warstwy komórek. Z jednej warstwy komórek zwanej blastodermą rozwinie się zarodek, z drugiej zaś powstaną błony płodowe.
W piątym tygodniu ciąży rozwija się zgrubienie nazywane smugą pierwotną. Wytacza ona główną oś ciała przyszłego dziecka, wzdłuż której rozwinie się niebawem kręgosłup.
Szóstego tygodnia ciąży rozwija się zaczątek układu nerwowego. Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się zagłębienie. Brzegi tego zagłębienia zbliżają się do siebie i powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się również zaczątki oczu.
Około siódmego tygodnia ciąży zarodek ma zaczątki 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała. Powstają też zaczątki 33 kręgów, które tworzą kręgosłup. Pojawiają się wypustki kończyn, najpierw ramion a później nóg, które wyglądają jak króciutkie płetwy. Jednocześnie powstaje zawiązek serca i naczyń krwionośnych zaopatrujących wszystkie tworzone odcinki ciała. Mięsień sercowy rozpoczyna przepompowywanie krwi w obrębie zamkniętego układu krążenia małego zarodka, a substancje odżywcze, które przedostały się z organizmu matki do krwi płodu poprzez łożysko, umożliwiają dalszy jego rozwój.
Pod koniec siódmego tygodnia ciąży u zarodka można rozróżnić wątrobę i nerki, ale na razie nie pełnią one swych funkcji. Zaczynają się tworzyć: tarczyca, pęcherzyk żółciowy i śledziona. Formuje się klatka piersiowa zawierająca zalążek płuc.
W ósmym tygodniu ciąży serce bije już bardzo zdecydowanie, jego pracę można zaobserwować przy pomocy badania USG. Rozwija się ucho środkowe odpowiedzialne za słuch i utrzymanie równowagi. Ze względu na bardzo szybko rozwijający się mózg, głowa płodu jest na tym etapie nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych części ciała. Zarysowuje się kształt szyi, widoczne stają się usta, zaczynają rozwijać się nozdrza. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, jednak będą one jeszcze przez kilka tygodni niewyczuwalne dla matki.
W dziewiątym tygodniu dziecko osiąga długość 2 cm. Rozwój soczewki oka dobiega końcowi, dziecko zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. Grzbiet prostuje się, a ogon stopniowo zanika. W dalszym ciągu kształtują się mięśnie, szczęka, żuchwa, a żebra i kręgi kostnieją. Zarasta podniebienie.