Ciąża – trzeci miesiąc


Od 10 tygodnia rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży i jest to ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży. Po jego zakończeniu uformowane będą wszystkie główne narządy dziecka.

Na początku trzeciego miesiąca ciąży u płodu oczy przesuwają się z bocznych części głowy ku przodowi. Twarz coraz bardziej upodabnia się do twarzy człowieka. Kończyny rosną bardzo szybko. Szkielet intensywnie kostnieje. Wszystkie szczeliny twarzy, będące pozostałościami skrzeli, zarastają. Żołądek przesuwa się na swoje miejsce i powstają warstwy mięśniowe przełyku, żołądka i jelit. Ukształtowane są już duże naczynia krwionośne.


Płód na początku trzeciego miesiąca ciąży. Dziecko znajduje się w pęcherzu płodowym.
Płód w trzecim miesiącu ciąży, widoczne są: pęcherzyk żółtkowy, pęcherz płodowy i łożysko.

W 12 tygodniu ciąży serce jest już ostatecznie ukształtowane. Pompuje krew do ciała płodu, a także dwiema tętnicami pępowinowymi do łożyska, które stanowi już odrębny narząd.

Prawidłowo wykształcony 12 tygodniowy płód. Można dostrzec rozwój szkieletu.

Trzynasty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem trzeciego miesiąca ciąży. Jest to też ostatni tydzień pierwszego trymestru, od następnego tygodnia zaczyna się drugi trymestr ciąży.

Głowa dziecka jest nadal duża w stosunku do innych części ciała, ale zaczyna być ruchoma. Ciało płodu wyprostowuje się. Zanika błona pomiędzy palcami dłoni i stóp. a na ich końcach pojawiają się paznokcie. Maleńki dzieciaczek otoczony jest około płynem owodniowym, który umożliwia mu nieskrępowane ruchy i swobodny rozwój.

Płód w 13 tygodniu ciąży w pęcherzu płodowym wraz z łożyskiem.

Pod koniec pierwszego trymestru płód jest małą, w pełni ukształtowaną, ważącą 30 g i mierzącą 7,5 cm długości, istotą ludzką.


Zobacz również

Pierwszy miesiąc ciąży

Przypominamy, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Gdy kobieta potwierdzi swoją ciążę...

Ciąża – drugi miesiąc

Drugi miesiąc ciąży zaczyna się pięć tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to moment moment, w którym kobieta robiąc badanie...