Przygotowania do ciąży


W dzisiejszych czasach nie wszyscy chcą w planowaniu rodziny zdawać się na ,,ślepy los”- większość par pragnie szczegółowo zaplanować moment poczęcia, biorąc pod uwagę swoją sytuację materialną, zawodową, czy zdrowotną. Dla jednych odpowiednim momentem na dziecko jest dzień nabycia mieszkania, samochodu, czy domku z ogrodem. Inni czekają na umowę o pracę, dzięki której możliwe będzie przejście na zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, czy potem wychowawczy. Różne są oceny tego typu myślenia, jednakże nie wolno zapominać, że najważniejsze jest przygotowanie do ciąży w sensie zadbanie o zdrowie oraz… gotowość na pokochanie drugiej istoty ponad wszystko. My skupimy się dzisiaj na tym, o czym powinni pamiętać przyszli rodzice w kontekście kondycji swoich organizmów.

Dla kobiety, pod względem biologicznym, optymalnym czasem na posiadanie potomstwa jest wiek 20 – 35, chociaż zdania lekarzy na ten temat czasami niewiele się różnią. W dzisiejszych czasach panie mają tendencje do odkładania macierzyństwa na ,,potem”. Tymczasem także długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć zgubny wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Dlatego przed podjęciem starań o poczęcie radzi się odstawić pigułki hormonalne na okres co najmniej 3 miesięcy i przez ten czas stosować np. prezerwatywy, tak, aby zminimalizować możliwość powstania nowego życia (inaczej możemy mu zaszkodzić). Niektórzy lekarze radzą odczekać nawet pół roku, tak by gospodarka hormonalna kobiety, która długotrwale zażywała antykoncepcję hormonalną, miała szansę się ustabilizować.


Przez ten czas można pomyśleć o innych aspektach naszego zdrowia i chociaż w głównej mierze dotyczy to przyszłych mam, również tatusiowie nie powinni sobie przesadnie folgować. Udowodniono, że palenie papierosów i nadużywanie alkoholu ma zgubny wpływ na jakość męskiego nasienia, a co za tym idzie – może stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. O tym, że kobiecie planującej zajście w ciążę absolutnie NIE WOLNO palić ani pić, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Co najmniej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem kobieta powinna przyjmować kwas foliowy (jest to witamina z grupy B). Nasza dieta najczęściej nie jest zbyt bogata w tę substancję, a zapobiega ona w powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka. Oczywiście oprócz pigułek z kwasem foliowym (dostępne są w aptece bez recepty) warto urozmaicić także swoje codzienne menu o produkty takie, jak brokuły, brukselka, fasolka, sałata, kalafior, pomarańcza i banany. Planowanie posiłków w kontekście planowanej ciąży jest bardzo dobrym pomysłem – ważne jest, by dbać o siebie nie dopiero wówczas, gdy dojdzie do zapłodnienie, ale już wcześniej. Gwarantuje to najlepszy start naszemu maleństwu, które już jako zarodek potrzebuje dużo siły, by zdrowo rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Zagwarantować może mu tu wyłącznie organizm mamy.

Jeśli kobieta cierpi na znaczną nadwagę, a tym bardziej otyłość, zanim podejmie starania o potomstwo, powinna zwrócić uwagę na swoją sylwetkę. Nie chodzi tu o względy estetyczne, a zdrowotne. Przede wszystkim kobiety o zbyt dużej masie ciała narażają siebie (a przez to dziecko) na cukrzycę ciążową, która znacznie częściej dotyka ciężarnych borykających się z nadwagą i otyłością. Jest ona niebezpieczna dla dziecka, ale leczona nie powoduje żadnego zagrożenia. Jednak nadmierne kilogramy u przyszłej mamy mogą być przyczyną innych problemów. Przede wszystkim należy uświadomić sobie fakt, że okres noszenia w brzuchu dziecka to przynajmniej kilkanaście kilogramów więcej. Cierpi na tym układ kostny i stawy, ból i ociężałość utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeśli dodać do tego także większą tendencję do obrzęków, przyszła mama powinna poważnie zastanowić się nad dietą. Najlepiej decyzje z tym związane skonsultować z lekarzem, bowiem nie każda dieta sprzyja zdrowemu rozwojowi płodu. Wskazana jest natomiast aktywność fizyczna (w rozsądnej dawce – sportów ekstremalnych nie poleca się w tym przypadku!).

Niezależnie od wieku i masy ciała, przyszła mama powinna pomyśleć o swoim zdrowiu jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Podstawowe badania: krwi i moczu rutynowo robi się co dwa miesiące w każdej ciąży, jednak warto poprosić o skierowanie przed rozpoczęciem starań o potomstwo, by przekonać się, że nie czai się żadne infekcja, a wyniki krwi są dobre. Być może okaże się, że kobieta cierpi np. na niedobór żelaza i będzie wskazana suplementacja? Na własną rękę lepiej nie podejmować decyzji o przyjmowaniu żadnych specyfików, wszak w grę wchodzi tutaj zdrowie naszego maleństwa. Z tego powodu warto także wykonać test na obecność przeciwciał różyczki i toksoplazmozy – o ile dla kobiety choroby te nie stanowią większego zagrożenia, to dla noszonego w jej łonie dziecka mogą okazać się śmiertelne.

Ważne jest, by tych wszystkich informacji nie traktować jako wyroczni i hiobowych wieści. Wiele kobiet, kiedy odkrywa, że są w ciąży, czuje przerażenie. Uświadamiają sobie one bowiem, że piły, paliły, źle się odżywiały, stroniły od ruchu na świeżym powietrzu i nie zrobiły żadnych badań. Czy to oznacza, że ich dzieci na pewno będą chore? Oczywiście, że nie. Każdy moment jest dobry, żeby poważnie zainteresować się swoim dobrem, zadbać o siebie i o dziecko. Jeżeli jest ono zaplanowane, nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to już kilka miesięcy przed poczęciem synka czy córeczki.


Zobacz również

Jak obliczyć datę porodu?

Ciąża u kobiety to okres od momentu zapłodnienia do wydania na świat płodu (poród), wraz z całokształtem przemian zachodzących w...

Objawy ciąży

Bez względu na to, czy ciąża jest planowana, czy nie, już na jej początku organizm kobiety wysyła pewne sygnały, że oto na...