Objawy ciąży


Bez względu na to, czy ciąża jest planowana, czy nie, już na jej początku organizm kobiety wysyła pewne sygnały, że oto na świecie pojawi się nowy człowiek. Dzięki temu przyszła mama może już w pierwszych tygodniach ciąży zgłosić się do lekarza, który podczas badania USG potwierdzi fakt rozwijania się płodu bądź jego brak. Objawy wczesnej ciąży dzielimy na subiektywne (takie, które rozpoznaje kobieta i na tej podstawie wysuwa wniosek, że jest w ciąży) oraz obiektywne, czyli bezdyskusyjne, potwierdzone medycznie.

Do objawów subiektywnych należą:


Brak miesiączki

Jest to jedna z najbardziej znanych oznak ciąży. Jeśli kobieta jest aktywna seksualnie i nie ma miesiączki w spodziewanym czasie, należy wykonać domowy test ciążowy, by jak najszybciej (w przypadku ciąży) zaprzestać stosowania używek i zgłosić się do lekarza. Oczywiście brak miesiączki może mieć szereg innych przyczyn (zaburzenia hormonalne, zmiana klimatu, odchudzanie, nadmierny wysiłek, stres), ale aby ją stwierdzić, potrzebne jest badanie ginekologiczne, często też USG bądź badanie poziomu hormonów. Żadna kobieta nie powinna lekceważyć nieregularnej miesiączki bądź jej braku!

Nudności i wymioty

Zwykle w pierwszych tygodniach (do 12) kobieta ciężarna, nawet nie wiedząc, że spodziewa się dziecka, odczuwa tzw. poranne nudności. Nazwa ta ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ mdłości i wymioty mogą pojawiać się o każdej porze i potrafią być bardzo uciążliwe. Jeśli kobieta wyklucza zatrucie pokarmowe bądź infekcję, a odczuwa nudności i zdarza jej się wymiotować, powinna wykonać domowy test ciążowy. Jeśli będzie negatywny, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pomoże znaleźć przyczynę gorszego samopoczucia.

Zwiększona częstotliwość oddawania moczu

Jest to dość uciążliwy objaw wczesnej ciąży. Kobieta nagle zaczyna odczuwać potrzebę oddawania moczu znacznie częściej, niż zwykle, także w nocy. Przyczyną może być m. in. infekcja pęcherza, ale jeśli zostanie ona wykluczona, należy wykonać domowy test ciążowy. W razie negatywnego wyniku, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Zmęczenie i senność

Aktywna dotąd kobieta nagle odczuwa nieprzepartą senność w pracy lub podczas czynności domowych czy też wyczerpanie po normalnym wysiłku, np. krótkiej przebieżki – to może być oznaka ciąży. Nie należy jej bagatelizować. Gdy kobieta zauważy u siebie podobne objawy, powinna spróbować wypocząć, wyspać się, zrelaksować. Jeśli po kilku dniach nie miną, warto wykonać domowy test ciążowy.

Powiększenie piersi, nagłe zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała

Są to subiektywne objawy ciąży, jednak mogą one mieć także wiele innych przyczyn. Nie każda kobieta, której nagle powiększyły się piersi lub brzuch, jest w ciąży. Za takie oznaki mogą być odpowiedzialne zmiany hormonalne, wzdęcia, nagromadzenie wody w organizmie. Jeśli istnieje podejrzenie ciąży (miało miejsce współżycie bez wystarczającego zabezpieczenia), należy wykonać domowy test ciążowy.

Wszystkie podane powyżej objawy poza ciążą mogą oznaczać zupełnie inne zmiany w organizmie kobiety. Aby mieć pewność co do ciąży lub jej braku, należy przede wszystkim wykonać domowy test ciążowy. Można go kupić bez recepty w każdej aptece i we większości drogerii (cena to ok. 10- 15 zł). Jeżeli wynik okaże się być pozytywny, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa, który z pomocą badania USG lub zwykłego ginekologicznego, potwierdzi ciążę lub jej zaprzeczy. Jeśli wynik jest negatywny, można test powtórzyć po kilku dniach. Jeśli negatywny wynik utrzymuje się, wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który pomoże znaleźć powód podejrzanych objawów.

Poza objawami subiektywnymi, które mogą wskazywać na ciążę, ale nie muszą, istnieją fakty potwierdzone medycznie, które dają pewność obecności ciąży lub jej braku. Niektórzy lekarze i położne twierdzą, że jedynym pewnym objawem ciążowym jest… widoczne na monitorze USG bijące serce płodu. Jednakże prawdą jest, że domowy test ciążowy (na obecność hCG – gonadotropiny kosmówkowej), jak również badanie krwi i stwierdzenie w niej laboratoryjnie tego hormonu daje w zasadzie pewność w kwestii ciąży. Doświadczony lekarz ginekolog jest w stanie stwierdzić kilkutygodniową ciążę niemal na 100 % podczas badania. Wyczuwa bowiem powiększenie jajników i rozpulchnienie dna macicy. Jak każdemu człowiekowi, także lekarzom mogą zdarzyć się pomyłki. Ponadto nie zawsze obecność jaja płodowego musi oznaczać, że kobieta na pewno zostanie matką – jajo może być puste, może też dojść (co często się zdarza drogą całkowicie naturalną) do wczesnego poronienia, a płód nie zostanie wydalony poza organizm. Dlatego kobieta podejrzewająca ciążę (z objawów subiektywnych bądź po wykonaniu testu ciążowego), powinna jak najszybciej zgłosić się na badanie USG. Dopiero ono da pewność, a przy tym pozwoli na określenie wieku ciąży i stanu płodu (później badanie będzie powtarzane).


Zobacz również

Jak obliczyć datę porodu?

Ciąża u kobiety to okres od momentu zapłodnienia do wydania na świat płodu (poród), wraz z całokształtem przemian zachodzących w...

Dieta kobiety ciężarnej

Na temat diety kobiety spodziewającej się dziecka istnieje wiele mitów, które nie mają wiele wspólnego z aktualnymi medycznymi...