Piąty miesiąc ciąży


W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do przeżycia poza organizmem matki. Nie jest to jednak możliwe. Przed osiągnięciem szóstego miesiąca płuca, skóra i przewód pokarmowy płodu nie są przystosowane do samodzielnego życia, nie ma też żadnego zabezpieczenia regulacji temperatury ciała płodu.

Na tym etapie ciąży płód może wykonać silny chwyt dłonią, co wskazuje na daleko posunięty rozwój siły mięśni, koordynacji ich ruchów oraz istnienie wyraźnego odruchu chwytnego.


W piątym miesiącu u płodu rozpoczyna się proces wymiany zużytych komórek na nowe. Dotyczy to przede wszystkim skóry. Gruczoły łojowe wydzielają tłustą maź, która zmieszaniu ze złuszczonymi, martwymi komórkami nabłonka skóry, tworząc serowatą masę, zwaną mazią płodową. Masa ta tworzy ochronną pokrywę osłaniającą delikatną skórę płodu przed zetknięciem z wodą i rozpuszczonymi składnikami mineralnymi, zawartymi w płynie owodniowym.

Płód w piątym miesiącu ciąży w pęcherzu płodowym, połączony pępowiną z łożyskiem.

W ciągu piątego miesiąca długość dziecka mierzona od czubka głowy do tyłka osiąga 19 cm, a waga około 230 g. Płód zawieszony jest w około trzech-czwartych litra płynu owodniowego. Co około 3 godziny płyn owodniowy podlega całkowitej wymianie z osoczem krwi matki. Jego rola polega nie tylko na stworzeniu osłony mechanicznej, poduszki tłumiącej ewentualne urazy, ale również i na utrzymaniu właściwej temperatury ciała płodu.

Pod koniec tego miesiąca ciąży szkielet składa się w znacznej mierze z twardej tkanki kostnej. W tym czasie powstaje owłosienie oraz wyrastają brwi. Włosy na głowie płodu osiągają taką długość, że można by je obcinać, gdyby był bezpośredni dostęp do dziecka.

Ruchy dziecka w brzuchu matki stają się wyraźne, matka wyczuwa i odróżnia obroty całego ciała oraz ruchy nóżek – kopanie. Poprzez ścianę jamy brzusznej udaje się odróżnić w pewnych momentach niektóre okolice ciała płodu – czasem łokieć, czasem główkę, nóżkę, pośladki. Od czasu do czasu płód może mieć czkawkę, która powoduje rytmiczne wstrząsy w jamie brzusznej matki co 2-4 sekundy. Okresy silnych ruchów przeplatają się z okresami spokoju, kiedy płód zapada w drzemkę. Pojawia się rytm snu, podobny do tego, który obserwuje się u noworodka. Ruchy płodu w worku owodniowym są swobodne. Dzięki zawieszeniu w płynie stworzone zostały warunki naśladujące stan nieważkości.


Zobacz również

Czwarty miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. Licząc ciążę w tygodniach miesiąc ten będzie trwał od 14 do 18 tygodnia...

Ciąża – szósty miesiąc

W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się...