Czwarty miesiąc ciąży


Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. Licząc ciążę w tygodniach miesiąc ten będzie trwał od 14 do 18 tygodnia ciąży.

Wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, znacznie maleje ryzyko poronienia, u większości kobiet mijają także poranne mdłości i inne dolegliwości związane z początkiem ciąży.


Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży występuje jedno z prawdziwie zdumiewających zjawisk rozwoju. W tym okresie narządy wewnętrzne, mięśnie i układ nerwowy ulegają zróżnicowaniu i rozpoczyna się wytwarzanie między nimi połączeń. Teraz więc, kiedy mózg wysyła sygnały, mięśnie odpowiadają na nie i płód porusza nóżkami, obraca stopy i zgina paluszki. Delikatne rączki płodu mogą zginać się w stawach łokciowych i nadgarstkach, a dłoń zaciska się w piąstkę. Duża główka osadzona na krótkiej szyi wykonuje niewielkie obroty. Oczy są jeszcze stale zamknięte zrośniętymi powiekami, twarzyczka płodu wykonuje jednak grymasy, porusza gałkami ocznymi, marszczy się, porusza wargami i otwiera usta.

Wygląd płodu ma początku czwartego miesiąca ciąży (14 tydzień ciąży).

W czwartym miesiącu ciąży serce płodu musi przepompować dziennie około 30 litrów krwi. Mięsień sercowy jest już silny i jego skurcze są regularne. Przy pomocy specjalnej słuchawki przyłożonej do brzucha matki, rodzice mogą wysłuchać bicia serca ich dziecka. Serce to bije od 120 do 160 razy na minutę, to jest około dwa razy szybciej niż serce matki.

Skóra jest w tym okresie cienka, luźna i pomarszczona, jej barwa czerwona lub różowa wskutek prześwitywania naczyń krwionośnych. Na czubkach palców dłoni i stóp wytwarzają się poduszeczki dotykowe, podobne poduszeczki powstają na dłoniach i stopach. Powstają układy bruzd i listewek skórnych, które będą stanowić o kształcie unikalnych odcisków palców.

Płód w czwartym miesiącu ciąży otoczony pęcherzem płodowym.

Płuca płodu są obecnie zapadnięte i nieczynne. Nie ma w nich jeszcze pęcherzyków płucnych, maleńkich, elastycznych woreczków, które wypełniają się powietrzem i opróżniają przy oddychaniu. Pęcherzyki zostaną całkowicie uformowane dopiero po urodzeniu, ale ogólny zarys budowy płuc jest już zakończony.


Zobacz również

Piąty miesiąc ciąży

W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do przeżycia...

Ciąża – szósty miesiąc

W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się...