Moment poczęcia

Z setek milionów plemników, które zostały złożone w pochwie poprzez stosunek płciowy, tylko kilkaset sztuk przedostaje się w sąsiedztwo dojrzałej komórki jajowej. Rozpoczyna się wówczas współzawodnictwo o to który z nich dokona zapłodnienia.

Za pomocą akrosomu, plemniki wytwarzają enzym zwany hialuronidazą. Enzym ten trawi osłonkę komórki jajowej. Po jakimś czasie jeden z plemników przebija się przez błonę komórkową jaja. W tym momencie wszystkie pozostałe plemniki próbujące dostać się do wnętrza komórki jajowej zostają odrzucone.

komórka jajowa

Plemnik dotarł do celu swojego przeznaczenia. Teraz ma do wykonania ostatnie zadanie - przeniknąć w głąb komórki jajowej.

Podczas przebijania się do wnętrza komórki jajowej plemnik traci akrosom oraz witkę. Plemnik, który wniknął do komórki jajowej, wnosi połowę cech dziedzicznych przyszłego dziecka. Płeć zależy wyłącznie od typu plemnika, który zapłodni komórkę, nie można jednak odróżnić "żeńskich" i "męskich" plemników od siebie.

budowa plemnika

Budowa dojrzałego plemnika człowieka.

Co się dzieje przed zapłodnieniem?

Ciało kobiety przygotowuje się do przyjęcia nowego życia od pierwszego dnia miesiączki. Błona śluzowa macicy, zwana endometrium, utworzona w poprzednim miesiącu, ulega złuszczeniu i wydaleniu wraz z krwią. Jednocześnie od pierwszego dnia ...
czytaj więcej »

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Po 12 godzinach od momentu poczęcia (wniknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej) w zapłodnionym jaju następuje wymieszanie i połączenie genów ojca z genami matki. Powstaje komórka ...
czytaj więcej »

© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki