Ciąża - szósty miesiąc

W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu.

We wcześniejszym okresie, przed szóstym miesiącem rozwoju, kiedy głowa była opuszczona na pierś, a brzuszek sterczał ku przodowi, narządy wewnętrzne płodu były ułożone ciasno. Teraz, gdy płód urósł i rozwinął się, narządy wewnętrzne uległy przesunięciu i zajęły swoje ostateczne miejsce.

W trzecim miesiącu ciąży u płodu powstały powieki, ale były one zaciśnięte. W szóstym miesiącu powieki otwierają się, oczy staną się wrażliwe na światło dopiero w następnym miesiącu.

Na obecnym etapie ciąży proces kostnienia szkieletu u płodu jest już tak daleko posunięty, że można uzyskać zdjęcie rentgenowskie. Proces kostnienia jest długotrwały i będzie przebiegał jeszcze po urodzeniu. Płód czerpie składniki mineralne do budowy szkieletu z organizmu matki, powinna więc ona dbać o odpowiednią ilość wapnia w pożywieniu, aby zapobiec odwapnieniu kości. Kręgosłup człowieka składa się z 33 kręgów, ma 150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują. Wszystkie zaczynają wytwarzać się 6 miesiącu ciąży.

dziecko 6 miesiąc ciąży

Dziecko w szóstym miesiącu ciąży znajdujące się w worku płodowym, ułożone tyłem do łożyska.

Czwarty miesiąc ciąży

Wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, znacznie maleje ryzyko poronienia, u większości kobiet mijają także poranne mdłości i inne dolegliwości związane z początkiem ciąży. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży występuje jedno z prawdziwie zdumiewających zjawisk rozwoju ...
czytaj więcej »

Piąty miesiąc ciąży

W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do przeżycia poza organizmem matki ...
czytaj więcej »

© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki