Ciąża - szósty miesiąc.

W szóstym miesiącu płód szybko rośnie, odległość od czubka głowy do tyłka osiąga 25-30 cm, a waga około 700g. Płód staje się miniaturowym człowieczkiem o proporcjach ciała zbliżonych do proporcji ciała dziecka po urodzeniu.

We wcześniejszym okresie, przed szóstym miesiącem rozwoju, kiedy głowa była opuszczona na pierś, a brzuszek sterczał ku przodowi, narządy wewnętrzne płodu były ułożone ciasno. Teraz, gdy płód urósł i rozwinął się, narządy wewnętrzne uległy przesunięciu i zajęły swoje ostateczne miejsce.

W trzecim miesiącu ciąży u płodu powstały powieki, ale były one zaciśnięte. W szóstym miesiącu powieki otwierają się, oczy staną się wrażliwe na światło dopiero w następnym miesiącu.

Na obecnym etapie ciąży proces kostnienia szkieletu u płodu jest już tak daleko posunięty, że można uzyskać zdjęcie rentgenowskie. Proces kostnienia jest długotrwały i będzie przebiegał jeszcze po urodzeniu. Płód czerpie składniki mineralne do budowy szkieletu z organizmu matki, powinna więc ona dbać o odpowiednią ilość wapnia w pożywieniu, aby zapobiec odwapnieniu kości. Kręgosłup człowieka składa się z 33 kręgów, ma 150 stawów i 1000 wiązadeł, które go podtrzymują. Wszystkie zaczynają wytwarzać się 6 miesiącu ciąży.

dziecko 6 miesiąc ciąży
Dziecko w szóstym miesiącu ciąży znajdujące się w worku płodowym, ułożone tyłem do łożyska.
 

 

Czwarty miesiąc ciąży.

Wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, znacznie maleje ryzyko poronienia, u większości kobiet mijają także poranne mdłości i inne dolegliwości związane z początkiem ciąży. Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży występuje jedno z prawdziwie zdumiewających zjawisk rozwoju ...

czytaj więcej »
 

 

Piąty miesiąc ciąży.

W piątym miesiącu ciąży rozwój narządów jest już tak zaawansowany, że mogło by się wydawać, że płód jest zdolny do ...

czytaj więcej »
kobieta w ciąży
Poczęcie | Trymestr 1 | Trymestr 2 | Trymestr 3 | Poród
© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki Projekt graficzny strony: Adam Zadrożny