Ciąża - trzeci miesiąc

Od 10 tygodnia rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży i jest to ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży. Po jego zakończeniu uformowane będą wszystkie główne narządy dziecka.

Na początku trzeciego miesiąca ciąży u płodu oczy przesuwają się z bocznych części głowy ku przodowi. Twarz coraz bardziej upodabnia się do twarzy człowieka. Kończyny rosną bardzo szybko. Szkielet intensywnie kostnieje. Wszystkie szczeliny twarzy, będące pozostałościami skrzeli, zarastają. Żołądek przesuwa się na swoje miejsce i powstają warstwy mięśniowe przełyku, żołądka i jelit. Ukształtowane są już duże naczynia krwionośne.

płód 3 miesiąc ciąży

Płód na początku trzeciego miesiąca ciąży. Dziecko znajduje się w pęcherzu płodowym.

płód w 3 miesiącu ciąży

Płód w trzecim miesiącu ciąży, widoczne są: pęcherzyk żółtkowy, pęcherz płodowy i łożysko.

W 12 tygodniu ciąży serce jest już ostatecznie ukształtowane. Pompuje krew do ciała płodu, a także dwiema tętnicami pępowinowymi do łożyska, które stanowi już odrębny narząd.

płód w 12 tygodniu ciąży

Prawidłowo wykształcony 12 tygodniowy płód. Można dostrzec rozwój szkieletu.

Trzynasty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem trzeciego miesiąca ciąży. Jest to też ostatni tydzień pierwszego trymestru, od następnego tygodnia zaczyna się drugi trymestr ciąży.

Głowa dziecka jest nadal duża w stosunku do innych części ciała, ale zaczyna być ruchoma. Ciało płodu wyprostowuje się. Zanika błona pomiędzy palcami dłoni i stóp. a na ich końcach pojawiają się paznokcie. Maleńki dzieciaczek otoczony jest około płynem owodniowym, który umożliwia mu nieskrępowane ruchy i swobodny rozwój.

płód 13 tydzień ciąży

Płód w 13 tygodniu ciąży w pęcherzu płodowym wraz z łożyskiem.

Pod koniec pierwszego trymestru płód jest małą, w pełni ukształtowaną, ważącą 30 g i mierzącą 7,5 cm długości, istotą ludzką.

Pierwszy miesiąc ciąży

Są różne podziały czasu trwania ciąży, możemy ją liczyć w tygodniach, miesiącach lub trymestrach. Zazwyczaj prawidłowo przebiegająca, donoszona ciąża trwa 40 tygodni, co odpowiada dziewięciu miesiącom lub trzem trymestrom. Poniżej przedstawione są różne schematy według których dzielimy ciążę na ...
czytaj więcej »

Ciąża - drugi miesiąc

Szóstego tygodnia ciąży rozwija się zaczątek układu nerwowego. Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się zagłębienie. Brzegi tego zagłębienia zbliżają się do siebie i powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się ...
czytaj więcej »

© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki