Pierwszy miesiąc ciąży

Wszystko co zostało opisane w dziale Poczęcie dzieje się, zanim kobieta może zdać sobie sprawę, że zaszła w ciążę. Dopiero około 7 dni od implementacji zarodka, poprzez badanie krwi lub specjalny test ciążowy i określenie poziomu hormonu HCG, możliwe jest stwierdzenie ciąży.

Przypominamy, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki kobiety. Gdy kobieta potwierdzi swoją ciążę przy pomocy testu ciążowego, badania krwi lub badania ginekologicznego, jest już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży, a więc pierwszy miesiąc ma już za sobą. Wszystko co dzieje się w pierwszym miesiącu ciąży opisane jest w dziale Poczęcie.

Są różne podziały czasu trwania ciąży, możemy ją liczyć w tygodniach, miesiącach lub trymestrach. Zazwyczaj prawidłowo przebiegająca, donoszona ciąża trwa 40 tygodni, co odpowiada dziewięciu miesiącom lub trzem trymestrom. Poniżej przedstawione są różne schematy według których dzielimy ciążę na tygodnie, miesiące, trymestry.

I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży - pierwszy trymestr to 1, 2 i 3 miesiąc ciąży.
II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży - drugi trymestr to 4, 5 i 6 miesiąc ciąży.
III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu czyli 40 tygodnia ciąży - trzeci trymestr to 7, 8 i 9 miesiąc ciąży.

Każdy 3-miesięczny okres jest inny. W czasie pierwszego trymestru formują się główne narządy dziecka. W drugim trymestrze dziecko rozwija się i doskonali, jego ruchy stają się wyraźnie wyczuwalne. W trzecim trymestrze dziecko rośnie i przygotowuje się do przyjścia na świat.

Podział ciąży na tygodnie i miesiące przedstawia się następująco:
1 miesiąc ciąży trwa od 0 do 4 tygodnia ciąży,
2 miesiąc ciąży trwa od 5 do 9 tygodnia ciąży,
3 miesiąc ciąży trwa od 10 do 13 tygodnia ciąży,
4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 18 tygodnia ciąży,
5 miesiąc ciąży trwa od 19 do 22 tygodnia ciąży,
6 miesiąc ciąży trwa od 23 do 26 tygodnia ciąży,
7 miesiąc ciąży trwa od 27 do 31 tygodnia ciąży,
8 miesiąc ciąży trwa od 32 do 36 tygodnia ciąży,
9 miesiąc ciąży trwa od 37 do 40 tygodnia ciąży.

Ciąża - drugi miesiąc

Szóstego tygodnia ciąży rozwija się zaczątek układu nerwowego. Wzdłuż smugi pierwotnej pojawia się zagłębienie. Brzegi tego zagłębienia zbliżają się do siebie i powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się ...
czytaj więcej »

Ciąża - trzeci miesiąc

Od 10 tygodnia rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży i jest to ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży. Po jego zakończeniu uformowane będą wszystkie główne narządy dziecka. Na początku trzeciego miesiąca ciąży u płodu oczy przesuwają się z bocznych części głowy ku przodowi. Twarz coraz bardziej upodabnia się do ...
czytaj więcej »

© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki