Artykuły tematyczne - ciąża, poród, opieka nad dzieckiem

W tym rozdziale zamieszczone są artykuły poruszalące zagadnienia związane z ciążą, porodem, opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem. Teksty napisane są przez osoby specjalizujące się z takich dziedzinach jak pediatria, położnictwo, psychologia, pedagogika.

Jak obliczyć datę porodu?

Zwykle precyzyjne określenie długości ciąży i daty porodu nie jest możliwe, ponieważ nie da się określić ściśle momentu zapłodnienia. Przybliżoną datę porodu otrzymuje się dodając do ...
czytaj więcej »

Przygotowania do ciąży

Najważniejsze jest przygotowanie do ciąży w sensie zadbanie o zdrowie oraz... gotowość na pokochanie dziecka ponad wszystko. W artykule skupimy się na tym, o czym powinni pamiętać przyszli rodzice w kontekście kondycji swoich organizmów.
czytaj więcej »

Dieta kobiety ciężarnej

Na temat diety kobiety spodziewającej się dziecka istnieje wiele mitów, które nie mają wiele wspólnego z aktualnymi medycznymi wskazaniami. Zatrważające jest, jak wiele kobiet wciąż wierzy, iż ...
czytaj więcej »

Objawy ciąży

Bez względu na to, czy ciąża jest planowana, czy nie, już na jej początku organizm kobiety wysyła pewne sygnały, że oto na świecie pojawi się nowy człowiek. Dzięki temu przyszła mama może już w pierwszych tygodniach ciąży zgłosić się do lekarza, który podczas badania USG potwierdzi fakt rozwijania się płodu bądź jego brak. Objawy wczesnej ciąży dzielimy na ...
czytaj więcej »

Przyrost wagi kobiety podczas ciąży

Praktycznie wszystkie kobiety w ciąży przybierają na wadze, ale jak duży powinien być ten przyrost? Przewiduje się zazwyczaj przyrost wagi od ...
czytaj więcej »

Ćwiczenia i odpoczynek kobiety ciężarnej

Wszyscy lekarze położnicy zgadzają się, że umiarkowana ilość ćwiczeń fizycznych jest wskazana i zapobiega zwiotczeniu mięśni ciężarnej kobiety. Ilość i rodzaj wykonywanych ćwiczeń fizycznych zależą od kondycji ciężarnej. Jednym z najbardziej popularnych i niezbędnych ćwiczeń jest ...
czytaj więcej »

Gdzie rodzić?

W Polsce nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o miejsce narodzin potomstwa. 99 % dzieci przychodzi na świat w publicznych szpitalach, pozostały 1% - w placówkach prywatnych oraz w domach. Plusy i minusy porodu w szpitalu publicznym, w szpitalu prywatnym i w domu.
czytaj więcej »

Połóg - trudne 6 tygodni

Po porodzie, zarówno w przypadku naturalnego, jak i zakończonego cesarskim cięciem, rozpoczyna się okres 6 tygodni nazywanych połogiem. Jest on dla kobiety dość trudny. Jak zatem radzić sobie z połogowymi dolegliwościami, tak by nie zaniedbać dziecka i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?
czytaj więcej »

Poronienia

Poronienie jest bardzo częstym zjawiskiem. Dla postronnego obserwatora może wydawać się zwykłym niepowodzeniem, z którym łatwo można dać sobie radę. Strata dziecka jest jednak bardzo bolesnym przeżyciem, nawet jeśli mierzyło zaledwie kilka centymetrów i rodzice nigdy nie mieli okazji go zobaczyć i poznać.
czytaj więcej »

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga polega na tym, że w macicy rozwija się jednocześnie więcej niż jedno dziecko. Najczęściej jest ich dwoje, rzadziej troje, pięcioraczki zaś czy sześcioraczki zdarzają się sporadycznie. Rekordem, jak do tej pory, jest urodzenie ośmiorga dzieci naraz, jednak odnotowano tylko kilka takich przypadków na całym świecie.
czytaj więcej »

Ciąża pozamaciczna

Nim zlepek komórek stanie się zarodkiem, a potem dzieckiem, musi pokonać wiele przeszkód. Między innymi musi odnaleźć drogę do przytulnego gniazdka, jakim jest przygotowana na jego przyjście wyściółka jamy macicy. Tylko tam może się umiejscowić i prawidłowo rozwijać. Niekiedy zapłodnionym komórkom jajowym nie udaje się to, błądzą i zagnieżdżają się w innych miejscach. Są wtedy skazane na obumarcie, a przy tym stwarzają poważne zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety.
czytaj więcej »

Ciąża przenoszona

Pytanie o datę porodu jest jednym z pierwszych, jakie w czasie ciąży kobieta zadaje lekarzowi. Termin przez niego określony jest tylko przybliżony, wyliczony na podstawie daty ostatniej miesiączki. Ciąża trwa nieraz dłużej niż się wszyscy spodziewają. Dzieci urodzone przed ukończeniem 38 tygodniem ciąży można uważać za urodzone przedwcześnie, a ciąże trwające dłużej niż ukończone 42 tydzień określa się mianem przenoszonych.
czytaj więcej »

Dolegliwości w ciąży

W czasie ciąży, nawet przebiegającej prawidłowo, mogą pojawić się drobne i większe niedomagania. Nie wpływają na jej przebieg, ale bywają bardzo dokuczliwe. Najbardziej dają się we znaki na początku i pod koniec ciąży. Środkowe miesiące są pod względem samopoczucia o wiele lepsze.
czytaj więcej »

Wcześniaki

Poza trudnościami oddechowymi u wcześniaków mogą wystąpić inne problemy. Zależą one od stopnia jego wcześniactwa, ale często spotykane powikłania obejmują trudności z ich karmieniem, problemy z jelitami, zbyt niską temperaturę ciała, niski poziom cukru we krwi, żółtaczkę, zakażenia, niedokrwistość i skłonność do krwawienia.
czytaj więcej »

Kobieta w ciąży – niektóre aspekty życia codziennego

Czynności codzienne, wykonywane bez zastanowienia przez kobietę, po zajściu przez nią w ciążę być może będą musiały zostać przemyślane i ulec pewnym modyfikacjom. Wszystko w trosce o zdrowie kobiety i jej przyszłego dziecka. Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
czytaj więcej »

© Trymestr.pl | Galeria | Kontakt | Linki